20171121 105231Jak go obchodzić? Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej! 21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach, w Polsce (tak nam się wydaje) jest on najbardziej rozpowszechniony we Wrocławiu, a w powiecie nowomiejskim oczywiście w naszej szkole. Przecież to MY, dokładnie 5 lat temu wyszliśmy na ulicę by przytulać mieszkańców i częstować łakociami. Akcja ta, zarówno przez młodzież jak i lokalną społeczność, została przyjęta bardzo pozytywnie. Celem Hallo World Day jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.


We wtorek, właśnie 21 listopada na korytarzu szkoły zakwitł ŻÓŁTY KOLOR ŻYCZLIWOŚCI - uśmiechnięte buźki w różnych konfiguracjach. Przemówiły także do nas plakaty i ciepłe słowa zapisywane na różnokolorowych liściach, które utworzyły Drzewko Życzliwości. Fajnie było zobaczyć pod nim wielu uczniów i nauczycieli doczepiających swoje listki z dobrymi życzeniami i tych, którzy stawali tam by je poczytać.

Nikt nie odmawiał przyklejenia sobie znaczka z uśmiechniętą buzią. Dotarliśmy z nim nawet do pobliskiego Urzędu Gminy, Zespołu Szkół im Władysława Jagiełły w Kurzętniku, Starostwa Powiatowego i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim. Uśmiechami „zarażaliśmy” także Nowomieszczan, którzy jak zwykle odebrali nas bardzo przyjaźnie.
Podczas długiej przerwy przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem częstowali cukierkami, a klasa 3b i 3d z inicjatywy Pani Sydonii Zakrzewskiej upiekła maślane „buźkowe” ciasteczka, które rozeszły się z prędkością światła nie tylko wśród uczniów ale także i w pokoju nauczycielskim. Były przepyszne !!!

Dzień Życzliwości to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuje paniom: Ani Dembek, Mirosławie Ochlak i Sydonii Zakrzewskiej za pomoc w organizacji tego „życzliwego” święta oraz wszystkim uczniom , którzy na ten dzień stali się naszymi pomocnikami i zrobili to za mały uśmiech. Tak trzymać !

Tekst: Anna Bartkowska

 

EFS poziom polskie kolor