Wystawa PatrycjiSztuka towarzyszyła człowiekowi od zawsze i to w każdej kulturze funkcjonują wytwory, czy działania właściwe dla tego, co zwykliśmy nazywać dziś sztuką. O ile jednak sztuka jest wieczna, o tyle formy, jakie przybiera, podlegają zmianie w zależności od czasu i miejsca. Digital-Painting jest rodzajem sztuki, w którym dzieło utrwalane jest w technice cyfrowej. Przy tworzeniu prac tą techniką najczęściej wykorzystuje się tablet graficzny (wiodące marki to Wacom, Huion, iPad Pro). Obraz rysuje się za pomocą specjalnego rysika. Do uprawianie tej sztuki potrzebne jest też oprogramowanie. Najpopularniejsze aplikacje to oczywiście płatne Photoshop, czy Procreate, ale mogą być też darmowe odpowiedniki, takie jak np. Krita czy GIMP.

W kolejnej odsłonie prac naszych uczniów chcieliśmy zaprezentować naszej szkolnej społeczności prace stworzone przez (znaną już niektórym z wcześniejszych wystaw) uczennicę klasy 3TGiPC (Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej) – Patrycję Bartnicką. Jej wystawę możemy już od jakiegoś czasu podziwiać na półpiętrze systemu wystawienniczego naszej szkoły.

Patrycja świetnie radzi sobie w każdym rodzaju prac wykonywanych na zajęciach praktycznych, niemniej jednak to właśnie digital paintingowi oddała w pełni swoje serce. Namalowanie jakiejkolwiek pracy, dzieła - wymaga (oprócz znajomości podstaw rysunku) umiejętności posługiwania się odpowiednimi narzędziami w danej materii, a przede wszystkim jednak poświęconego na twórczość czasu. Każda wykonana praca to dodatkowe samokształcenie, to doskonalenie swojego warsztatu i wypracowywanie różnorodnych technik. To także obcowanie z własną duszą, na dno której nieraz należy zajrzeć, aby spotkanie ze sztuką było prawdziwe i autentyczne. Każdy z tych aspektów ma odzwierciedlenie w tworzonych dziełach.

Prace z obecnego cyklu Patrycji prezentują rzeczywistość zatrzymaną w kadrze zdjęcia, a przełożoną przez autorkę na język malarstwa cyfrowego. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z pracami artystki, która swoim talentem ubogaca nas, jako odbiorców sztuki. Nowozelandzki estetyk Denis Dutton podał m. in. następującą definicję sztuki: „Sztuka jest przerwą, oddechem od codzienności” i dalej: „skupia ona uwagę, wzbudza intensywne emocje i poczucie wspólnoty (...) działa na wyobraźnię, wyprowadza nas z praktycznego, ziemskiego świata i wprowadza w świat wyobrażony, wymyślony, nieprawdziwy”. Niesamowity świat sztuki digitalowej przenosi kreatywność artystów na nowy poziom, na który serdecznie zapraszają swoich odbiorców!

tekst: mgr Magdalena Anna Kędziorska