Bartlomiej Dabrowski FUTURE NOIRFundacja Tworzymy Kraków zaprosiła wszystkich chętnych do przesyłania prac literackich i/lub plastycznych przedstawiających zadanie: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym !” Konkurs miał charakter otwarty, co oznacza, że swoje prace mogli przesyłać wszyscy chętni niezależnie od wieku.  Swoje zainteresowanie konkursem wykazali uczniowie naszego technikum o profilu graficznym (TCPG i TGiPC), którzy pod kierunkiem pani mgr Magdaleny Kędziorskiej przygotowali swoje prace zgodnie z wytycznymi regulaminu. Nagrodą w konkursie „Serce Kapsuły Czasu” jest znalezienie się w gronie Zwycięzców, których prace zostaną zamknięte na 100 lat w rzeźbie architektonicznej „Kapsuła Czasu"w Krakowie przy ul. Dolnych Młynów 10. W dalszej perspektywie, Kapsuła jako obiekt mobilny, będzie prezentowana w wielu miejscach Polski i Europy, przy okazji wystaw oraz targów o charakterze artystycznym, naukowym i kulturalnym. Akcja społeczna „Serce Kapsuły Czasu" jest elementem przedsięwzięcia, w ramach którego w Krakowie powstanie ogólnopolska kapsuła czasu. Projekt architektoniczny kapsuły będzie efektem pracy młodych architektów, projektantów przestrzeni i artystów. Jak zapewnia Fundacja TworzyMY Kraków obiekt połączy w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

---------------------

Z niebywałą przyjemnością odebraliśmy wiadomość, iż prace następujących uczniów z naszej szkoły:


Klaudia Kordalska (2 TGiPC)
Weronika Plitt (2 TGiPC)
Miłosz Lisakowski (1 TGiPC)
Bartosz  Osmański (2 TGiPC)
Kacper Gajewski (2 TGiPC)
Katarzyna Olszewska (2 TGiPC)
Marcel Jaroszewski (2 TGiPC)
Nicol Droma (2 TGiPC)
Wojciech Kamiński (1 TGiPC)

wysłane w ramach akcji „Serce Kapsuły Czasu” zostaną zamknięte w Kapsule w Oryginale. Oznacza to, że ich autorzy znajdują się w gronie Zwycięzców Honorowych i otrzymają Złoty Certyfikat Serca Kapsuły Czasu.


Zaś prace konkursowe autorów:


Jan Kłosowski (1 TGiPC)
Bartłomiej Dąbrowski (2 TGiPC)
Faustyna Aranowska (1 TGiPC)
Paulina Danielewska (1 TGiPC)
Alicja Malinowska (1 TGiPC)
Wiktoria Lewandowska (1 TGiPC)
Julia Czajkowska (1 TGiPC)
Martyna Sadowska (1 TGiPC)
Kinga Orzoł (3 TGiPC)

wysłane w ramach akcji „Serce Kapsuły Czasu” zostaną zamknięte w Kapsule w wersji cyfrowej. Oznacza to, że ich autorzy znajdują się w gronie Zwycięzców Wyróżnionych i otrzymają Srebrny Certyfikat Serca Kapsuły Czasu.

Skład Jury konkursowego:
Jacek Bańka – dziennikarz Radia Kraków, publicysta, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim
Michał Cetnarowski – redaktor działu literatury polskiej „Nowej Fantastyki”, laureat nagrody im. Janusza Zajdla
Marcin Czaja – artysta, autor muralu inspirowanego dziełami S. Lema, wykładowca na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych
Justyna Krzysztyńska – filolog polski, instruktor teatralny Krakowskiej Nocy Teatrów, współtwórca koncertów piosenki Jacka Kaczmarskiego
Paweł Majka – pisarz, autor m.in. „Pokoju Światów” i „Niebiańskiech pastwisk”
Przemysław Osuchowski – dziennikarz, reportażysta, podróżnik, pisarz i fotografik
Maciej Parowski – krytyk literacki fantastyki naukowej, pisarz i redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”
Marcin Wierzchowski – artysta tworzący w ramach akcji „101 Murali dla Krakowa”
Kornelia Wyszyńska – filolog polski, filmoznawca, była wykładowca na Politechnice Krakowskiej


Bez wątpienia jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie. W pierwszej edycji konkursu zebrano blisko 2 000 prac! Jako opiekun artystyczny młodzieży czuję ogromną satysfakcję z tak wysokich osiągnięć swoich podopiecznych. Gratuluję wszystkim, którzy zaklasyfikowali się na „złoto” i „srebro”, a pamięć o ich twórczości, wyobraźni, pracowitości i zdolnościach przez lata nie przeminie.

„Serce Kapsuły Czasu” poddawane będzie publicznej weryfikacji i ocenie podczas uroczystych otwarć Rzeźby. Pierwsze nastąpi 10 lat po realizacji projektu. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat (jedną generację: za 10, 25, 50, 75 i 100 lat), do momentu realizacji formuły 100-letniej Kapsuły Czasu. Każdy z uczestników akcji „Serce Kapsuły Czasu" będzie mógł sprawdzić, w jakim stopniu sprawdziły się jego wyobrażenia przyszłości, a także wziąć udział w profesjonalnych dyskusjach i debatach. 

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja: od 6 lutego na facebook.com/tworzymykrakow trwa plebiscyt publiczności, w ramach którego możecie wybrać najlepszy projekt Kapsuły Czasu.

Zapraszamy wszystkich serdecznie do głosowania!

tekst: mgr Magdalena Kędziorska

 

EFS poziom polskie kolor