dzien ziemiDzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – obchodzony jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.
-------------------------
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świeci Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO w 1969 r. Konferencja ta dotyczyła ochrony środowiska. Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 r. w 192 krajach. Celem obchodów, które organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych podjęli wyzwanie – dbają o przyrodę, segregują śmieci, oszczędzają światło, sadzą rośliny, wybierają rower, robiąc zakupy korzystają z własnej torby oraz wyłączają komputer na noc.