rysunek 4Święto to jest obchodzone od 1995 roku - w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów Icograda (ang. International Council of Graphic Design Associations) założonej 27 kwietnia 1963 roku. Zrzesza ona instytucje artystyczne oraz grupy ze środowisk twórczych wielu krajów świata. Stowarzyszenie organizuje wystawy pod nazwą „Icograda Design Week”, którym patronuje. Polskim członkiem Rady jest m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, czy Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.Święto to jest obchodzone od 1995 roku - w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów Icograda (ang. International Council of Graphic Design Associations) założonej 27 kwietnia 1963 roku. Zrzesza ona instytucje artystyczne oraz grupy ze środowisk twórczych wielu krajów świata. Stowarzyszenie organizuje wystawy pod nazwą „Icograda Design Week”, którym patronuje. Polskim członkiem Rady jest m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, czy Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

-----------------------------
Coroczne święto, obchodzone 27 kwietnia, jest dniem grafiki i grafika komputerowego oraz rysunku graficznego (m.in. grafiki użytkowej, wizerunku firmy), a także komunikacji wizualnej. Obchody święta mają na celu docenienie pracy grafika, projektowania, komunikacji i informacji oraz uświadomienie ich roli w świecie.

Grafika to jeden z najszerszych działów informatyki, a grafik komputerowy to niewątpliwie zawód przyszłości. Dzisiejszy świat stawia duży nacisk na sferę wizualną, stąd też branża graficzna rozwija się w bardzo szybkim tempie - istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania. W dobie komputerów, nowoczesnych technologii i reklam, wciąż nieustająco wzrasta zapotrzebowanie na projektowanie oryginalnych grafik.

Praca grafika komputerowego opiera się na połączeniu twórczości artystycznej z branżą IT. Grafik komputerowy tworzy projekty graficzne za pomocą nowoczesnych technologii komputerowych. Realizuje materiały reklamowe, informacyjne i artystyczne. Oprócz tego zajmuje się tworzeniem grafiki wektorowej, coraz bardziej popularnym i potrzebnym w różnych sferach życia ludzkiego modelowaniem 3D, formatowaniem tekstów i składem DTP oraz obróbką graficzną fotografii. Dobry grafik komputerowy ma więc szerokie pole manewru, jeśli chodzi o rynek pracy, bowiem zatrudnienia może szukać w agencjach reklamowych, drukarniach, wydawnictwach, zakładach poligraficznych, wytwórniach filmowych, telewizyjnych oraz u producentów gier. Duże szanse powodzenia ma także otwarcie własnej działalności gospodarczej związanej z usługami graficznymi.

Projektanci graficzni, aby odnieść sukces, muszą być dobrze poinformowani, utalentowani oraz bardzo dociekliwi, jeżeli chodzi o badanie rzeczywistości.Uczniowie naszego kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej każdego dnia mierzą się z wymaganiami stawianymi dzisiejszemu projektantowi graficznemu. Wiedzą oni doskonale, jak dużo ciężkiej pracy wymaga stworzenie ciekawego projektu, który na długo zapadnie w pamięci. Presja czasu, nieustanne wymagania, liczne korekty to wszystko wymaga czasu i wielu poświęceń. Stąd też z okazji Światowego Dnia Grafika wszystkim przedstawicielom tej branży, jak i naszym wspaniałym, podejmującym wyzwania uczniom kierunku TGiPC (Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej) życzymy jak najwięcej kreatywności, pomysłowości, wytrwałości oraz czasu i chęci do dalszego samorozwoju.

W imieniu wykładowców i opiekunów kierunku TGiPC życzenia składają: Magdalena i Leszek Kędziorscy