316812258 526053182898844 1491834632171614007 nDnia 25.11.2022r. uczniowie naszej szkoły już kolejny raz uczestniczyli w wycieczce dofinasowanej przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Tym razem wycieczka odbyła się do Sulejówka i Warszawy, a udział w niej wzięło aż 35 uczniów. Pierwszym punktem naszego programu było zwiedzanie Dworku „Milusin”. Ze względów na zabytkowy charakter dworku, jego zwiedzanie odbywało się w towarzystwie przewodnika, a ilość osób w grupie była bardzo ograniczona. Zwiedzanie w takim niewielkim gronie umożliwiło poczucie atmosfery życia codziennego rodziny Piłsudskich . Uczniowie mieli okazję poznać wnętrza gabinetu Marszałka, w którym oddawał się pracy pisarskiej, salon wypełnionym odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, w którym z kolei Aleksandra grywała utwory Fryderyka Chopina.

Następnie przeszliśmy do głównego Muzeum. Ideą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość i pracy nad budową państwa. W tym nowoczesnym muzeum uczniom została przybliżona pamięć o życiu, dokonaniach i dziedzictwie Marszałka. Następnie przejechaliśmy do Warszawy aby zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich- POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mieści się w sercu przedwojennej żydowskiej Warszawy, w dzielnicy, którą podczas wojny Niemcy przekształcili w getto. Nowoczesny budynek stoi naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Tu młodzież z kolei poznała przeszłą i współczesną kulturę żydowską .Przekazano uczniom też coś więcej- jak chronić i przywracać pamięć o historii Żydów polskich, przeciwdziałać przejawom antysemityzmu, dyskryminacji i wykluczenia .Jak budować wzajemne zrozumienie oraz szacunek.

Opiekunowie wycieczki: Szarek Bożena, Brodzińska Patrycja, Lachowska Anna
Fotogaleria