20231106 114649W dniu 06.11.2023 grupa uczniów z klasy 3b BS I stopnia (kierunek nauczania – mechanik pojazdów samochodowych) wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych – mgr inż. Andrzejem Olszewskim udała się do salonu samochodowego (dealer) Volvo Nord Auto w Olsztynie. Wycieczka zawodoznawcza została zorganizowana przez doradcę zawodowego naszej szkoły Panią mgr Edytę Karpińską w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2023. Misją tej wycieczki było uświadomienie uczniom – przyszłych mechaników samochodowych jsk duży wpływ na współczesną rzeczywistość w tym na trendy kształujące rynek pracy w branży motoryzacyjnej mają nowe technologie m.in.sztuczną inteligencję (AI,SI).


Po przybyciu na miejsce uczniów i opiekuna grupy przywitała Pani Dyrektor Zarządzający Nord Auto, która następnie w sali konferencyjnej omówiła najważniejsze aspekty organizacji działania firmy, trendy w branży motoryzacyjnej oraz w jaki sposób zmiany technologiczne wpływają na wymagane od ludzi kompetencje dotyczące zarówno umiejętności, wiedzy, zaangażowania pracowaników (mechaników saamochodowych) i ich specjalizacji w zawodzie (np. mechatroników pojazdowych, mechaników, informatyków, elektroników, blacharzy i lakierników i innych specjalizacji). Podkreślała, jaki wpływ na kształtowanie kompetencji ma sztuczna inteligencja, poszerzanie wiedzy o nowe, często skomplikowane technologie, poruszyła także działania w obszarze edukacji i rynku pracy w branży motoryzacyjnej. Na koniec prelekcji Pani Dyrektor odpowiadała na zadawane jej pytania w zakresie procedury zatrudnienia w firmie, szkoleń pracowniczych i szczególnie podkreśliła jak ważnę są umiejetności, kwalifikacje i ciągłe podnoszenie kompetencji mechaników pojazdów samochodowych w dobie ewolucji technologicznej w branży motoryzacyjnej.

Następnie P. Dyrektor zaprosiła uczniów do zwiedzania firmy zaczynąjąc od salonu sprzedaży samomchodów Volvo. Uczniowie, przyszli mechanicy samochodowi mieli okazję nie tylko zobaczyć nowoczesne auta w różnych wersjach od zewnątrz i wenątrz, także jak funkcjonuje logistyka, a także dział serwisowy pojazdów samochodowy w tym dział blacharstwa i lakiernictwa samochodowego. Pani Dyrektor oprócz przedstawienia sposobu fukcjonowania poszczególnych działów, przedstawiła także nowoczesne metody diagnostyczne i naprawy pojazdów przy wsparciu programów komputerowych i obsługi nowoczesnych urządzeń.
Na zakończenie uczniowie otrzymali firmowe upominki - uwięczając pamiątkowymi zdjęciami.

Sporzadził