412855447 773157791521714 441448698269935659 nDnia 22.12.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Celem wycieczki było zapoznanie się z strukturą pracy sądu, działaniem systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz poznanie zawodów prawniczych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sali rozpraw ,a następnie uczestniczyli jako obserwatorzy w rozprawach. Przed rozprawami sędzia poinformował młodzież jak wygląda przebieg takich rozpraw sądowych, wskazał miejsca zajmowane przez sędziego, prokuratora, oskarżonego, adwokata oraz świadków. Uczniom również wyjaśniono znaczenie kolorów żabotu, który jest wszyty w kołnierz togi i symbolizuje poszczególne zawody prawnicze. W czasie rozpraw młodzież mogła bezpośrednio zaobserwować na czym polega praca sędziego.
--------------------
Po sprawach sędzia odpowiadał na pytania uczniów. Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na młodzieży ogromne wrażenie. Wizyta w sądzie była więc dla nich bardzo pouczającą i intersującą lekcją wychowawczą. Każdy mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz uświadomić sobie, że osoby które łamią prawo zostaną ukarane, a o ich winie ,czy niewinności decyduję Sąd.

Dziękujemy Panu sędziemu Marcinowi Perlińskiemu za współpracę z naszą szkołą ,za kolejne zaproszenie uczniów do sądu.

Fotogaleria