20220426 121414W ramach udziału w innowacji pedagogicznej Recykling Art, klasa 3TGiPC gim, z okazji Światowego Dnia Grafika przygotowała tym razem wspaniała wystawę, nawiązującą tematycznie do świata mody. Nasi młodzi projektanci tym razem postanowili dopasować się do ogólnych trendów, które już na stałe dominują w naszym życiu. Można zauważyć, iż coraz więcej osób chce być eko, propaguje takie postawy życia, a w sferze ubrań i mody dąży do tego, ażeby kupować ubrania z odpowiednimi certyfikatami poświadczającymi zrównoważoną produkcję oraz ekologiczne pochodzenie tkanin. Istnieją sklepy, które umożliwiają pozostawienie zużytych ubrań, które następnie zostaną poddane ponownemu przetworzeniu. Coraz powszechniejsza staje się wymiana ubraniami. Jednocześnie rozwija się coraz wyraźniej tendencja recyklingu ubrań.

Nasi graficy również postanowili spróbować stworzyć coś nowego ze starego w tej dziedzinie. Co odważn iejsze osoby zmierzyły się z tym zadaniem. Wiele osób oglądających nasza wystawę było zaskoczonych możliwościami, a przede wszystkim kreatywnością, jaką wykazali się młodzi projektanci. Wszystkie zaprezentowane prace wykonane są samodzielnie i zostały prze robione na potrzeby nowego, wymyślonego autorsko projektu. Graficy sięgnęli po różnego rodzaju barwniki i techniki nanoszenia ich na ubrania, czy m niewątpliwie wzbogacili i urozmaicili stare rzeczy. Oprócz tego są też prace, które zmieniły całkowicie swoją pierwotną formę dla przykładu mamy tu chociażby ręcznie szyty plecak ze starych jeansów, czy spódniczkę przerobioną z bluzki. Na wystawie znajduje się również praca, która powstała z butelki PET. Jest to komplet biżuterii, składający się z pary kolczyk ów i zawieszki w formie prześlicznych kwiatów ze złotymi środkami. Jak widać butelki PET również mogą mieć drugie życie w świecie mody! Także sznurek w roli głównej może nabrać ciekawego kształtu np. bransoletki (na wystawie seria bransoletek jednego autora). A może do dodatków dobierzemy stylowe, unikatowe buty? I tych na wystawie nie brakuje.

Jest mnóstwo łatwych sposobów na recykling ubrań z pozoru zużytych. Zawsze można im dać drugie „życie” i zadbać o nasze środowisko.
Wyrzucając ubrania, warto pamięt ać, że 1kg ubrań wykorzystanych ponownie oznacza:
ograniczenie 3,6kg emitowanego CO2
6 tys. litrów zużytej wody,
0,2 kg pestycydów,
0,3kg nawozów nawozów1

To najlepszy dowód na to, że recykling ubrań, nawet w domowej mikroskali, faktycznie ma sens, jeśli chodzi o wymiar ekologiczny. Ponadto wielu z nas lubi podkreślać swoją wyjątkowość właśnie poprzez noszenie pięknych i różnorodnych, a także niepowtarzalnych ubrań, czy biżuterii. Recykling Art nam to gwarantuje, gdyż dzięki tej metodzie powstaje zawsze unikalne dzieło, jedyne w swoim rodzaju! Dzięki recyklingowi starych ubrań możesz wyrazić siebi e poprzez sztukę „spełnić się artystycznie”, wzbudzić podziw najbliższych…

Zachęcamy!!!

Tekst: Magdalena Kędziorska