377405820 711305801040247 5338175340991164144 n
8 września 2023 roku w naszej Szkole odbyła się kolejna odsłona Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych. Tegoroczną lekturą jest powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” . W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. W dziele przewijają się motywy powstańcze, zachęcające nas dziś do refleksji nad tym okupionym ofiarami zrywem narodowym. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – podkreślił Prezydent.

--------------------
Podczas wspólnego czytania z udziałem Pani Dyrektor Katarzyny Trzaskalskiej, Pana Wicedyrektora Krzysztofa Kwiatkowskiego, Pani Anny Szramowskiej , Pana Mirosława Wodary , oraz uczniów: Jagody Teski oraz Kamila Zagórskiego mogliśmy wsłuchać się w przepiękne fragmenty powieści. Adriannie Ruczyńskiej dziękujemy za słowa wprowadzające do lektury.

Dziękujemy za obecność uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie.

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji, rozbudziliśmy zainteresowanie czytaniem klasyki wśród młodego pokolenia, a „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej staną się kolejnym utworem na liście przeczytanych.

Do zobaczenia za rok.

Fotogaleria